الإمامُ عليٌّ عليه السلام : الإِيثارُ أعلَى المَكارِمِ. امام على عليه السلام : ايثار ، عالى ترين خصلت اخلاقى است . غرر الحكم : 986 ، عيون الحكم والمواعظ : ص 19 ح 91 .
دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
صفحه اصلي > اخبار 
اخبار > نشست شورای راهبردی استادان روز سه شنبه از ساعت 12 تا 10 در سالن اجتماعات اساتید با موضوع بررسی نظام مسائل اسلامی شدن دانشگاه، راهکارها و موانع با حضور ریاست دانشگاه، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از اساتید با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
 


 

اولین نشست شورای راهبردی استادان برگزار شد

نشست شورای راهبردی استادان روز سه شنبه از ساعت 12 تا 10 در سالن اجتماعات اساتید با موضوع بررسی نظام مسائل اسلامی شدن دانشگاه، راهکارها و موانع با حضور ریاست دانشگاه، مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از اساتید با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

به گزار ش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، حجت الاسلام والمسلمین محمد افشاری مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه در اولین نشست شورای راهبردی استادان گفت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالی هر جامعه معرّف و مبیّن بالاترین تفکر و علم آن جامعه محسوب می شوند و اصول جهان بینی و نظام اعتقادی و ارزشی جامعه را در خود متجلّی می سازند و با تربیت متفکران و دانشمندان و مدیران آینده، در جهت بخشیدن به حرکتهای گوناگون فکری، اعتقادی، فرهنگی و سیاسی جامعه مؤثر واقع می شوند

وی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری در خصوص اسلامی شدن دانشگاه ها و اهمیت آن بیان کرد: اسلامی شدن به معنای ظاهری و شکلی نیست بلکه مفاهیم عمیق و تخصصی در قالب 4 نظام آموزشی، پژوهشی، مدیریت و مباحث فرهنگی را درخود جای داده است و با توجه به اهمیت این موضوع و جایگاه اندیشه ورز استادان دانشگاه تصمیم گرفتیم تا به این موضوع اساسی بپردازیم و در جلسات آتی با توجه به اهمیت موضوع از حضور معاونین و متولیان در دانشگاه بهره مند خواهیم شد .
مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه اظهار داشت: درطراحی سند جدید دانشگاه اسلامی، برای افزایش ضمانت اجرایی، نظام های چهارگانه آموزشی، پژوهشی، فرهنگی تربیتی و مدیریت طراحی و تدوین شد که براساس آن متولیان هر بخش مشخص باشند و همچنین سند از تمرکز و انسجام برخوردار باشد.
وی گفت:سند شورای اسلامی شدن دانشگاه ها اولین و مهمترین سند در عرصه دانشگاه هاست که سال 76 طبق فرمایش مقام معظم رهبری ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد و براساس این سند دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي هر جامعه نماد بالاترين سطح علم و فرهنگ آن جامعه محسوب مي‌شوند؛ بنابراين آموزش عالى كشور ‌بايستي، مبدأ تحولات علم و فرهنگ باشد. احياى هويت تمدنى و پيشرفت جمهورى اسلامى، مستلزم رشد متوازن و همه جانبه ابعاد علمى، فرهنگى، سياسى و اجتماعى كشور است كه در مسير تعالى آن، آموزش عالى كشور نقش پيشران و موتور محركه را برعهده خواهد داشت.
حجت الاسلام والمسلمین افشاری بیان کرد: آموزش عالى كشور رسالت‌هاى مختلفى در ابعاد فرهنگي- تربيتى، آموزشى، پژوهش و فناورى و مديريتي بر عهده دارد كه ‌بايستي آنها را به صورت نظام واره لحاظ نمود كه مهم‌ترين آنها عبارتند از: ‌تربيت متخصصين متعهد، خلاق، متخلق، ماهر و كارآفرين،‌ توليد، انتقال و انتشار علم و فناورى در خدمت نيازهاى جامعه اسلامى،‌ ساختارى كارامد و اثربخش با تعامل سازنده و اثرگذار در سطوح ملى، منطقه‌اى و فراملى که در نظر داریم تا باهمکاری ، نگاه عالمانه و عالی استادان در قالب کارگروه های تخصصی و با تاکید رشته های تخصصی خودشان به ابعاد گوناگون سند نظیر تقویت هویت ایرانی با نگاه بومی دست پیدا کنیم .
مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ، بروز رسانی سرفصل های گروه معارف متناسب نیازدانشجویان، کارهای بین رشته ای دین و سلامت در میان دانشجویان تحصیلات تکمیلی، توجه بیشتر به مولفه های سخت افزاری و نرم افزاری تمدن اسلامی و تاکید بر نقش دانشگاه ها، تفاهم نامه میان دفتر نهاد رهبری و وزارت بهداشت در قالب مرکز مطالعات بین رشته ای توسعه سلامت و معارف اسلامی را از دیگر برنامه های کاری دفتر نهاد رهبری دانست که در بلند مدت سهم خوبی در موضوع اسلامی شدن دانشگاه ایفا خواهد نمود.

گفتنی است تامین محتوای فرهنگی ومعنوی استادان از سوی دفتر نهاد رهبری، تقویت گروه معارف، آموزش مفاهیم اسلامی به دانشجویان، تاکید بر خودباوری، خداباوری و رویکرد الهی و‌توحیدی ، ایجاد برنامه های عملیاتی کاربردی، اقدامات مدیریتی در اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه و توجه به نظام مدیریتی دانشگاه و تربیت مدیران شایسته ، ایجاد ضمانت اجرایی، آموزش های اخلاق عملی و حرفه ای با تاکید بر رویکرد فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی، ارائه راهکارهایی جهت مسئولیت پذیری دانشجویان، ایجاد دفتر رسانه و هنر در دانشگاه، تقویت کارهای گروهی بین گروه های آموزشی و درون گروه های آموزشی در عرصه دین و سلامت، کارهای فرهنگی مبتنی بر نیاز و شناسایی موانع در کنار همت و مدیریت جامع و تاکید بر پژوهش های کاربردی با رویکرد حل مسائل کشور از مباحث مطرح شده استادان بود .

1399/11/01  -  ١٣:٤٩ / شماره خبر : ١٨٢٧٨ / تعداد نمایش : 32


خروج
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیکتابخانه مرکزیچارت سازمانینقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences